Два головних китайських винаходи
Два головних китайських винаходи
Важко переоцінити роль книги в розвитку людської цивілізації. З моменту винаходу листи зберігання та поширення інформації стало набагато доступнішим для постійно зростаючого числа шукачів знання. Найбільш досконалу форму для такого носія знань, як книга, винайшли в Китаї: створивши спочатку папір, як замінник громіздких і часто дорогих шовку, воскових і глиняних табличок, пергаменту, папірусу та ін., а потім, за допомогою друкування, перейшовши до практично сучасним формою і способом друку книг.
Судячи з китайських літописів, папір була винайдена Цай Лунгом - одним з придворних епохи Хань у II ст. н. е. Створена ним технологія наказував розтерти прядиво, кору, шматки мереж і ганчірок в однорідну пасту, змішати з водою, сильно підігріти і пропустити отриману масу через сито, яку потім просушували на дошках з гладкого дерева і пресували.
Сам винахід паперу безпосередньо стало предтечею появи друку книг. Найбільш відомий зразок китайської технології друку з допомогою бамбукових дощечок - це релігійний текст на санскриті, надрукований близько 660 року н. е.
Однією з найвідоміших давніх друкованих книг формату можна вважати Алмазну сутру, надруковану в епоху Тан (7-10 ст. н. е..), яка представляла собою книгу з згорнутих аркушів паперу. Один з дослідників китайської стародавньої Дж. Нідем стверджує, що спосіб друку, який використовувався для виготовлення Алмазної сутри, помітно досконаліше раніше наявних зразків.
Придворний вчений Китаю 12-го століття Шень Ко оприлюднив метод друкування з використанням набірних літер, зроблених з обпаленої глинистої маси, приписавши це винахід нікому не відомому мастеровому Бі Шэну.
В кінці епохи Тан книга з сувоїв стала набувати форму, вже схожу на більш звичну для нас брошуру. Пізніше в епоху Сун (10-13 ст.) папір почали згинати навпіл по лінії центру, перев'язуючи шовковою стрічкою, від чого книга стала набувати майже сучасний вигляд. При династії Юань (13-14 ст.) стало можливим поява корінця з картону, в епоху династії Мін з'явилася прошивання аркушів книг нитками.